کشیدن دندان خراب و کشیدن دندان عقل در رشت

کشیدن دندان خراب و دندان عقل در رشت

کشیدن دندان خراب و دندان عقل در رشت

کشیدن دندان خراب و دندان عقل در رشت

دسته‌بندی: خدمات کلینیک تاریخ انتشار: 05 بهمن 1400

زمانی که دندان پوسیده شده و یا به عبارتی بیمار می‌شود، درد دندان و حساسیت‌های آن آغاز می‌شود. برخی از دردهای دندانی غیر قابل تحمل هستند و با عصب کشی دندان، درمان نمی‌شوند. در این صورت، کشیدن دندان آسان‌ترین گزینه است.

در زمان‌های قدیم، خارج کردن دندان آسیب دیده و یا در واقع، کشیدن آن بهترین و آسان‌ترین راه برای درمان عفونت و درد دندانی بوده است اما امروزه، با پیشرفت علم و همچنین با پیشرفت تکنولوژی‌ها و تجهیزات دندانپزشکان می‌توانند از تکنیک‌های مخصوص استفاده کرده و تا حد امکان از کشیدن دندان صرف نظر کنند.

تقریبا بیشتر افراد با فواید و تاثیرات مثبت دندان‌های خود آشنا نیستند؛ به همین دلیل با شروع درد دندان به سراغ آسان‌ترین روش، یعنی همان کشیدن دندان می‌روند. توصیه می‌شود قبل از انتخاب این تصمیم، تمام نتایج را مد نظر قرار داده و در این رابطه اطلاعات کافی کسب کنید. در این مقاله، شما می توانید اطلاعات مورد نیاز در رابطه با کشیدن دندان، اعم از مراحل کشیدن، نحوه درمان و نکات و مراقبت‌های بعد از کشیدن را مطالعه کنید.

دلایل کشیدن دندان

کشیدن دندان یا در واقع، در آوردن دندان از جایگاهش که همان استخوان فک است، یکی از راه حل‌های دندانپزشکی است که دندانپزشک طبق شرایط و وضعیت دندان‌های فرد بیمار، این درمان را تجویز کند. برای کشیدن می‌توان علت‌های مختلفی را بیان کرد که شایع‌ترین آنها عبارتند از :

  • وارد شدن ضربه به دندان
  • ایجاد پوسیدگی های عمیق و یا شکستگی در دندان‌ها
  • عفونت بیش از اندازه
  • از بین رفتن قسمتی از دندان
  • بروز بیماری‌های دندانی مانند بیماری پریودنتال که به عنوان بیماری لثه نیز شناخته می‌شود.
  • کج بودن بیش از حد دندان که منجر به نامرتبی شدید در دندان‌ها شود.

در صورتی که هر یک از این علائم را در دندان خود مشاهده کردید، بهتراست به دندانپزشک مراجعه کنید تا درمان مناسب برایتان تجویز شود. بدیهی است که دندان‌های طبیعی انسان‌ها قوی‌تر هستند و نسبت به دندان‌های مصنوعی عملکرد بهتری دارند. از طرفی، مراقبت از دندان‌های طبیعی آسان‌تر است.

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی و همچنین با افزایش تکنیک‌ها و تجهیزات مدرن، نگهداری و ترمیم دندان‌های طبیعی بسیار آسان‌تر از قبل شده است. اما در هر صورت این دندانپزشک است که تشخیص می‌دهد، کدام یک از روش‌ها برای دندان شما مناسب‌تر است و ممکن است در نهایت، درمان کشیدن دندان را تجویز کند.

مراحل کشیدن دندان

این عمل طی یک سری مراحل انجام می‌شود، که عبارتند از :

  1. تزریق بی حسی

در ابتدا و قبل ازشروع هر کاری، دندانپزشک در ناحیه استخوان فک بی‌حسی موضعی تزریق می‌کند که باعث می‌شود این ناحیه و بافت لثه و دندان، بی‌حس شده و در واقع کشیدن دندان بدون درد انجام شود. معمولا ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بعد از تزریق بافت لثه و دندان کاملا بی حس می‌شود و شما طی درمان هیچ دردی را احساس نمی‌کنید.

  1. جدا کردن دندان از استخوان فک

ریشه دندان به صورت بسیار سفت در داخل استخوان فک قرار دارد و این ناحیه با رابطی به نام پریودنتال خیلی محکم در جای خود نگهداری می‌شود. در این مرحله، دندانپزشک با استفاده از یک ابزار مخصوص کناره‌های دندان را باز کرده و کم کم دندان را از استخوان فک جدا می‌کند. در این زمان نیز ممکن است بیمار کمی احساس درد داشته باشد که دندانپزشکان معمولا باز هم بی‌حسی تزریق می‌کنند تا درد کمتر شود.

  1. حرکت دادن دندان

پس از اینکه نواحی کناری دندان با کمک ابزار مخصوص به عقب و جلو حرکت داده شدند، در نهایت دندانپزشک به راحتی جایگاه دندان را شل کرده و در این صورت دندان از محل خود خارج می‌شود.

اقدامات پس از درمان

در روز اول، از سوپ ولرم، آب میوه طبیعی و بستنی استفاده کنید. روز دوم، سعی کنید محل کشیدگی را با استفاده از محلول دهانشویه کلرهگزیدین خیلی ملایم شستشو دهید. توصیه می‌شود شستشوی محل جراحی را روی ۳ بار و به مدت یک هفته، روزانه انجام دهید. به جای محلول دهانشویه کلرهگزیدین می‌توانید از آب نمک رقیق نیز برای شستشو استفاده کنید.

در روزهای بعدی، مسواک زدن باید با احتیاط و با دقت و ملاحظه بالا انجام شود. به خصوص در نواحی نزدیک به محل کشیدگی مسواک زدن باید به دقت و با ملایمت انجام شود.

ممکن است تا چندین روز پس از درمان در ناحیه کشیدگی احساس درد داشته باشید. برای این منظور نیز معمولا متخصص مسکن‌های ضدالتهاب را تجویز می‌کند که در کاهش درد بسیار موثرند.

کلینیک دندانپزشکی دکتر ستار کاظمی در رشت، آماده ارائه خدمات به شما عزیزان است.

همین حالا تماس بگیرید 01332129994

ارسال دیدگاه

عکس خوانده نمی‌شود