خطرات و عوارض ایمپلنت دندان و هرآنچه که باید بدانید

در این مقاله از سایت دکتر کاظمی درباره خطرات و عوارض ایملپنت دندان، توضیحاتی داده ایم که پیشنهاد می کنیم در ادامه بخوانید.

خطرات و عوارض ایمپلنت دندان و هرآنچه که باید بدانید

آیا ایمپلنت عوارض دارد؟

دسته‌بندی: مقالات دندانپزشکی تاریخ انتشار: 12 شهریور 1398

آیا می خواهید ایمپلنت دندان انجام دهید؟ آیا ایملپنت برای شما مناسب است؟ انجام ایمپلنت ممکن است خطرناک باشد؟ آیا انجام ایمپلنت دندان عوارض دارد؟ در این مقاله درباره خطرات و عوارض ایملپنت دندان، توضیحاتی داده ایم.

ایمپلنت های دندانی برای ایفای نقش ریشه ی دندان از دست رفته طراحی شده اند، پایه‌ی ایمپلنت مستقیما درون استخوان فک پایین قرار می گیرد و جایگزینی مناسب برای دندان های مصنوعی و بریج ها می باشند؛ مزیت آن نسبت به درمان های پیشین طولانی بودن اثر آن و ایجاد راحتی بیشتر است.

باوجود سابقه ی موفقیت آمیز ایمپلنت های دندانی، ریسک های اندکی درخصوص شکست این عمل جراحی وجود دارند که پیش از انجام دادن، باید از آن‌ها آگاه شوید.

عوارض احتمالی ایمپلنت

ایمپلنت دندان فواید زیادی دارد که مهم ترین آن بهبود روند تغذیه و تکلم بیمار است. بیماری که یک یا چند دندان را از دست داده معمولا با مشکل جویدن و بلع مواجه  است و در برخی موارد در تکلم نیز کاستی هایی را احساس می کند.

اگر پروسه ایمپلنت را در زمان درست و بعد از پایان یافتن رشد استخوان صورت و فک و در شرایط مطلوب و با تجهیزات مناسب انجام دهند عوارض بسیار اندک و ناچیزی خواهد داشت. با وجود این درد مختصر بعد از کاشت ایمپلنت، عفونت، خونریزی، آسیب عصبی یا سینوسی، تورم  و لق شدن مختصر دندان کنار ایمپلنت از جمله عوارضی است که با مراقبت و دقت و مراجعه به متخصص حاذق و کاربلد به ناچیزترین حد خود می رسد.

عوارض موقتی ایمپلنت دندان بعد از جراحی

عوارض ایمپلنت دندان در صورتی که کاشت ایمپلنت دندان درست انجام نگیرد می تواند بسیار ناراحت کننده و آزار دهنده باشد. بعد از جراحی ایمپلنت تغییراتی بروز می کند که موقتی بوده و طول درمان این تغییرات از سه هفته تا شش ماه می باشد. این عوارض ایمپلنت عبارتند از:

لق شدن مختصر دندان کنار ایمپلنت

لق شدن مختصر دندان کنار ایمپلنت (دندان کناری ایمپلنت بعد از سه هفته تا یک ماه به حالت طبیعی خود بر می گردد.)
این احتمال وجود دارد که بعد از جراحی ایمپلنت ریشه دندان کناری که به ایمپلنت نزدیک است در اثر کاشت ایمپلنت لق شود. لق شدن دندان کناری ایمپلنت عارضه ای نادر و موقتی بوده و به مرور زمان بهبود پیدا می کند .

درد بعد از جراحی کاشت ایمپلنت دندان

یکی دیگر از عوارض موقتی ایمپلنت دندان که بعد از جراحی رخ می دهد درد است. درد امری اجتناب ناپذیر است و بسته به سختی جراحی ایمپلنت و خصوصیات افراد کم یا زیاد می باشد. ولی در هر صورت بهترین راه کنترل درد ایمپلنت استفاده از مسکن یک ساعت قبل از جراحی ایمپلنت می باشد.

مصرف دو عدد ژلوفن 400 میلی گرم با هم یک ساعت قبل از شروع جراحی ایمپلنت دندان کمک می کند تا درد و تورم بعد از کاشت ایمپلنت دندان به طور محسوسی کاهش یابد

درد ایمپلنت بعد از جراحی کاشت دندان

معمولا درد ایمپلنت فقط سه یا چهار روز اول بعد از کاشت ایملنت دندان می باشد. در مورد ایمپلنت های بدون جراحی به دلیل باز نشدن لثه به میزان وسیع درد بسیار کمی در ناحیه کاشت ایمپلنت دندان وجود خواهد داشت که حتی نیاز به مصرف مسکن برای کاهش درد ایمپلنت نیست.

تورم بعد از گذاشتن ایمپلنت

تورم بعد از گذاشتن ایمپلنت در بعضی بیماران وجود دارد و در موارد جراحی پیوند استخوان برای کاشت ایمپلنت دندان احتمال کبودی نیز می رود که معمولا این عوارض ایمپلنت از روز بعد از کاشت ایمپلنت شروع می شود و پس از یک هفته بهبودی کامل می یابد.

گزگز و یا بی حسی گوشه ی لب

در بعضی از موارد (مواردی که ارتفاع استخوان فک پایین بسیار کم می باشد) ممکن است گزگز و یا بی حسی گوشه ی لب بعد از جراحی کاشت ایمپلنت مشاهده شود که امری عادی است و پس از گذشت زمان بهبود می یابد.

نوک روکش های ایمپلنت

از جمله ی عوارض ایمپلنت که بعد از 15 سال از کاشت ایمپلنت دندان جلو ظاهر می گردد در مورد تک ایمپلنت های مربوط به دندان های جلویی می باشد. بدین شکل که پس از 15 سال نوک دندان های طبیعی فک بالا یک تا دو میلیمتر پایینتر می آیند ولی نوک روکش های ایمپلنت سر جایشان می مانند بنابراین نیاز به ترمیم مجدد دارند.

آسیب به اعصاب و سایر بافت های اطراف

یکی از مشکلات نادر ایجاد شده در هنگام جاگذاری ایمپلنت، آسیب به بافت ها اطراف، خصوصا اعصاب است. هنگامی که ایمپلنت بیشتر ازحد استاندارد به اعصاب نزدیک باشد، فرد ممکن‌است درد مزمن یا بی حسی در ناحیه ی گونه، لثه، زبان و لب ها حس کند. آسیب عصب ممکن است موقتی یا دائمی باشد، در برخی موارد نیز نیاز است ایمپلنت خارج شود.

تقریبا علت تمامی آسیب های عصبی، جایگذاری ایمپلنت توسط فرد غیرمتخصص است.

همانند تمامی جراحی ها، بافت اطراف همواره مقداری آسیب خواهد دید، مقداری خونریزی و درد نیز تا چند روز پس از جراحی طبیعی است؛ اما در صورتی که خونریزی و درد بیش از چند روز ادامه پیدا کند، نیازبه ویزیت مجدد دندانپزشک است.

مشکلات سینوسی

سینوسها می توانند مشکلات متعددی برای دندان‌پزشک درحین قرار دادن ایمپلنت در فک بالا ایجاد کنند چرا که اغلب موجب کاهش تراکم استخوان دراین ناحیه می شوند و ممکن است نیاز به جراحی پیوند استخوان شود.

درصورت قراردادن ایمپلنت در حفره ی سینوسی، این ناحیه دچار التهاب یا عفونت خواهد شد. CT اسکن و اشعه ی X به راحتی می توانند این مشکل را تشخیص دهند و سپس عمل جراحی اصلاح انجام شود.

دندانپزشک پیش از انجام دادن عمل جراحی لازم است از وضعیت اسکلتی بیمار اطلاع دقیق حاصل کند.

سایر مشکلات

پس زدن ایمپلنت: بدن ممکن است ایمپلنت را نپذیرفته و با ترشح پادتن آن را پس زند. در این شرایط بدن با ایمپلنت مانند یک شی خارجی رفتار می کند.

واکنش آلرژیک: پایه ی اغلب ایمپلنت ها ترکیبی از تیتانیوم و نیکل است. در موارد نادر، ممکن است تیتانیوم موجب واکنش آلرژیک و التهاب شود. نشانه های این واکنش طیفی گسترده از خارش لثه تا سندروم خستگی مزمن را دربر می گیرند. پس از انجام جراحی، باید از عدم بروز واکنش اطمینان حاصل کرد.

درحالی که لیست مشکلات ناشی از ایمپلنت طولانی به نظر می رسد، باید در نظر داشت آمار ایمپلنت موفقیت‌آمیز بالای 95% است و مشکلات جدی تنها در موارد نادر بروز پیدا می کنند.

برای جلوگیری از این مشکلات بهتر است دندانپزشک خود را با دقت انتخاب کرده و پس از انجام جراحی، درصورت بروز هرگونه مشکلات بلافاصله به وی مراجعه کرده و از انجام هرگونه عمل خودسرانه خودداری کنید.

عوارض ایمپلنت دندان را چطور کاهش دهیم؟

معمولاً متخصص دندانپزشک تمرکز و توجه ویژه ای به عوارض جانبی و مشکلات بعدی کاشت ایمپلنت در دهان مریض خود دارد. البته برخی از مشکلات مربوط به ایمپلنت هم در هنگام عمل جراحی کاشت ایمپلنت در فک ایجاد می شوند که باید به آن هم توجه داشت.

به طور کلی متخصصی که ایمپلنت را در دهان قرار می دهد سعی می کند بیمار خود را از جوانب مختلف عمل جراحی و مسائل و مشکلات احتمالی آن آگاه کند. یعنی تا جایی که می تواند سعی می کند اطلاعات بیمارش را نسبت به کاری که قرار است انجام دهد، بالا ببرد.

همچنین روش‌های نگهداری، رعایت بهداشت و توصیه های دیگر را هم به او منتقل خواهد کرد. به این صورت احتمال ایجاد مشکل پس از کاشت ایمپلنت به حداقل خواهد رسید.

ارسال دیدگاه

عکس خوانده نمی‌شود